Podcasty, nie tak dawno temu popularne głównie w Stanach Zjednoczonych, z miesiąca na miesiąc zyskują wierne grono słuchaczy również w Polsce. Szeroki zakres tematyczny oraz łatwy dostęp do odcinków sprawia, że każdy znajdzie nie tylko taki podcast, który dostarcza wiedzy czy rozrywki, ale także daje możliwość darmowego słuchania w zasadzie w każdym miejscu.
Co ciekawe, tego rodzaju nagrania coraz częściej tworzone są za pomocą najnowocześniej technologii, co znacząco podnosi komfort ich słuchania. Zatem które polskie podcasty na Spotify są najbardziej popularne? Poniżej przedstawiamy kilka tytułów.
Jeden z najpopularniejszych polskich podcastów na Spotify. Prowadzony jest przez Justynę Mazur, która przywołuje zarówno głośne kryminalne sprawy, jak i te nieco mniej znane. Każdy odcinek poświęcony jest innej zbrodni, która wydarzyła się w Polsce. Są również nagrania o tajemniczych zaginięciach. „Piąte: Nie zabijaj” to idealny podcast na Spotify dla osób, które są fanami zagadek kryminalnych i szukają treściwego podsumowania spraw z przeszłości.
Podcast na Spotify, który przypomina słuchowisko. Marcin Myszka – prowadzący „Kryminatorium” – buduje atmosferę wokół opowiadanej historii nie tylko samą intonacją głosu, ale także muzyką.
Podcast podzielony jest na kategorie, między innymi: zaginięcia, polskie sprawy, seryjni, śledztwa PRL czy też sprawa z filmu. Odcinki nie dotyczą wyłącznie historii z Polski. Często omawiane są mniej bardziej znane zagraniczne zagadki kryminalne. Jeśli więc szukacie nieoczywistych spraw z zakresu kryminologii, ten podcast na Spotify na pewno przypadnie Wam do gustu.
Jeśli znacie Youtube’owy kanał „Lekko Stronniczy”, z pewnością prowadzący „Imponderabiliów” jest Wam dobrze znany. Karol Paciorek, bo to o nim mowa, zaprasza do swojego studia znane osobistości ze świata telewizji, filmu, muzyki, sportu czy też show biznesu.
Lista gości, z którymi prowadzący przeprowadził wywiady, jest imponująca. Znajdziecie tu rozmowy m.in. z Marcinem Prokopem, Radkiem Kotarskim, Patrykiem Vegą, Robertem Makłowiczem.
„Imponderabilia” to podcast dla osób osób zainteresowanych polityką, psychologią i nauką. Zaproszeni goście opowiadają o swojej profesji, drodze do kariery, inspiracjach, ulubionych artystach i nie tylko. Ten podcast na Spotify to idealne miejsce do posłuchania ciekawych, pełnych humoru oraz merytoryki rozmów z najbardziej znanymi oraz inspirującymi osobami w Polsce.
Jeden należy do grona najbardziej utalentowanych muzyków ostatnich lat w Polsce, drugi zaś to znana osobowość internetowa. Dawid Podsiadło i Radek Kotarski, jak sami twierdzą, przyjaźnią się wiele lat i owocem tej znajomości jest ich autorski podcast.
Co możecie w nim usłyszeć? Przede wszystkim luźne rozmowy dwóch przyjaciół m.in. na temat najlepszej pizzy czy miasta idealnego. Każdy odcinek, mimo że ma określony temat, pełen jest licznych dygresji oraz improwizacji. Jeśli chcecie wiedzieć, czy Dawid Podsiadło woli koty czy psy i które gry uwielbia Radek Kotarski, koniecznie wyszukajcie ten podcast na Spotify.
Co mogło wyniknąć ze współpracy dwóch doświadczonych i popularnych dziennikarzy? Świetny podcast, którego gośćmi są aktorzy, sportowcy oraz przedstawiciele mediów w Polsce.
Kuba Wojewódzki oraz Piotr Kędzierski do tej pory gościli m.in. Roberta Lewandowskiego, Krystynę Jandę i Remigiusza Mroza. Mimo że jest to stosunkowo nowy podcast na Spotify, bije rekordy słuchalności dzięki inteligentnym ripostom oraz niebanalnym pytaniom prowadzących.
Podcast, który szturmem podbił serca zwłaszcza kobiet. Joanna Okuniewska z humorem opowiada o sprawach damsko-męskich, które są bliskie każdemu z nas. Chociaż w tym roku pojawił się ostatni odcinek podcastu na Spotify, sprawy w nim poruszane są na tyle aktualne, że bez wątpliwości przez długi czas będzie wsparciem dla tych, którzy w miłości mają mniej lub więcej szczęścia.
Joanna Okuniewska opowiada historie miłosne dotyczące życia swojego, jak i swoich przyjaciółek. Omawiane są pierwsze miłości, analizowane błędy w relacjach z partnerem i co ważne – nie ma tu moralizatorstwa, a jedynie autoironia oraz humor.
Jeśli chcecie wiedzieć, jak rozpoznać typ sknery, niemowlarza czy osy, włączcie Idiotki!
Autorka tzw. „Idiotek” stworzyła drugi podcast, w którym porusza tematy, które aktualnie ją bawią, złoszczą, smucą lub zaskakują. Okuniewska na swoich doświadczeniach opowiada m.in, jak wygląda życie na emigracji, co zmieniło w jej życiu macierzyństwo oraz jak przełamuje strefy swojego komfortu.
Jest to taki podcast na Spotify, który bawi, wzrusza oraz inspiruje. Nie ze wszystkim z Okuniewską musicie się zgadzać, ale na pewno każdy odcinek jej podcastu poprawi Wam humor!
Podcast prowadzony przez dwóch znanych Youtube’rów – Gargamela i Generatora Frajdy. Prowadzący z ogromną dawką humoru poruszają tematy związane z rozrywką, absurdami rzeczywistości oraz gwiazdami internetu. Nie brakuje tu wielu odniesień do popkultury czy historii.
Podcast ten skierowany jest przede wszystkim do młodszego grona słuchaczy, dla których raz w tygodniu Generator Frajdy oraz Gargamel przygotowują komediową pogadankę o współczesnym świecie.
Podcast, którego prowadzącym jest doświadczony dziennikarz, Rafał Gembura. Nie ma tu tematów tabu, a zapraszani goście poruszają społeczne kwestie, które jeśli nawet wydają się być trudne, są opowiedziane jasno i zrozumiale dla słuchaczy.
Rafał Gembura rozmawia ze swoimi gośćmi w podziemnym parkingu, stąd wzięła się nazwa podcastu. Z „7 metrów pod ziemią” dowiecie się, jak wygląda praca chirurga, psychiatry oraz opiekuna w hospicjum. Goście są przedstawicielami różnych profesji, zapraszane są także osoby cierpiące na różnego rodzaju choroby (m.in. zespół Touretta czy atopowe zapalenie skóry).
To wyjątkowy podcast na Spotify ze względu na sposób prowadzenia rozmów, ale także aktualność poruszanych problemów społecznych.
Zdj. główne: Thibault Penin/unsplash.com