Lektura literatury faktu to nie tylko doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także możliwość do poszerzenia swojej wiedzy na dany temat. Przedstawiamy nasze zestawienie książek, po które z pewnością warto sięgnąć. 

Reportaże przedstawiają świat takim, jakim jest, bez zmieniania fabuły, koloryzowania, czy upiększania. Dlatego też są doskonałym źródłem wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości. Przedstawiamy książki literatury faktu, które warto przeczytać.

Klasyka gatunku, czyli podróże z Kapuścińskim

Zaczynając swoją przygodę z reportażami, warto sięgnąć po prawdziwą klasykę gatunku, czyli dzieła spod pióra Ryszarda Kapuścińskiego. Dzięki książkom takim jak „Heban”, „Czarne Gwiazdy”, „Cesarz”, czy „Szachinszach” możesz przenieść się w odległe miejsca na ziemi i poznać, niemalże z bliska, inne kultury i ich zwyczaje. Pisarz w swoich reportażach opisuje między innymi realia życia pod okupacją radziecką w Pińsku, gdzie w głodzie i strachu spędził swoje dzieciństwo („Imperium”), a także nie zawsze łatwą codzienność mieszkańców Azji, Afryki, czy też Ameryki Południowej („Chrystus z karabinem na ramieniu” czy „Podróże z Herdotem”). Kapuściński pisał o tematach trudnych i dla wielu niewygodnych. Można też powiedzieć, że to właśnie on przetarł szlaki późniejszym polskim reportażystom. Jego książki są więc obowiązkową pozycją, jeśli chodzi o literaturę faktu.

Biografie znanych i cenionych

Wyjątkowymi pozycjami na liście książek literatury faktu są z pewnością biografie. Pozwalają nam one na bliższe poznanie kogoś, często ze strony, której się nie spodziewaliśmy. Na szczególną uwagę zasługuje utwór ,,Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet’’. Jest genialnie napisana biografia znanej polskiej poetki, dziennikarki, ale także matki, żony i kochanki. Agnieszka Osiecka to z pewnością jedna z najbardziej barwnych postaci PRL-u, a przybliżenie sobie jej biografii bez wątpienia przyniesie czytelnikowi wiele inspiracji. Znajdziesz w niej między innymi liczne wspomnienia przyjaciół Osieckiej, fragmenty jej pamiętników, opowiadań i wierszy, a także archiwalne zdjęcia wykonane przez samą Osiecką. Książkę tą oferuje w sprzedaży księgarnia online  Hada.

Sytuacja polityczna w Polsce

Na szczególną uwagę, szczególnie w czasach kiedy sytuację polityczną w naszym kraju można określić mianem burzliwej, zasługują reportaże polityczne. Opowiadają one o kulisach życia polskiej polityki, o tym co dzieje się w kuluarach sejmowych, a czego nie widzimy na co dzień, a także jak od poszewki wygląda przygotowanie kampanii wyborczej. Jeśli interesują Cię takie tematy, to z pewnością do gustu przypadną Ci takie pozycje jak „Cyrk polski” autorstwa Dawida Krawczyka, w której autor podąża śladem trzech największych kampanii wyborczych, przedstawiając czytelnikowi cyniczność polskiej sceny politycznej, „Tak to się robi w polityce” autorstwa Michała Majewskiego, jednego z najlepszych polskich dziennikarzy śledczych, w której przeczytasz o brudnej stronie polskiej polityki, czy „Polska odwraca oczy” oraz inne książki reportażowe Justyny Kopińskiej, w których autorka opisuje sprawy, od których inni umywają ręce – sytuacja dręczonych pacjentów szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, tuszowaniu najtrudniejszych spraw o zabójstwo oraz inne nieskuteczne działania polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Zdjęcie główne: Leah Kelley/pexels.com

Napisz komentarz