Polecamy
Dama polskiej piosenki. Krótkie wspomnienie Marii Koterbskiej
Muzyka

Dama polskiej piosenki. Krótkie wspomnienie Marii Koterbskiej

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zadebiutowała podczas studiów farmaceutycznych. Jej kariera szybko nabrała tempa, kiedy w filmie „Irena do Domu” zaśpiewała piosenkę „Karuzela, karuzela”, którą potem śpiewała z nią cała Polska. 

Największą popularnością cieszyła się w latach 50. i 60. XX wieku. za sprawą takich hitów jak: 

„Serduszko puka w rytmie cha-cha”, „Augustowskie noce” czy „Brzydula i rudzielec”.

„Swing był moim życiem, a Ella Fitzgerald i Frank Sinatra – chlebem powszednim” – powiedziała w rozmowie z Rzeczpospolitą w 1999 roku.

„Dla mojego pokolenia Maria Koterbska była głosem, który rozjaśnił straszliwą nudę i szarość czasów socrealizmu” – mówił o niej Wojciech Młynarski.

Od 1956 r. była zaangażowana we współpracę z kabaretem literatów Wagabumda, w którym grała pierwsze skrzypce. Wraz z kabaretem koncertowała na scenach europejskich oraz dla Polonii w USA.  W 1961 r. wraz zespołem Kazimierza Rudzkiego odbyła tournee po Związku Radzieckim. Był to pierwszy polski zespół artystyczny występujący przed radziecką publicznością.

W 1963 została zaproszona do udziału w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zaprezentowała piosenkę Marka Sarta do słów Jerzego Millera „Odejdź smutku” i otrzymała drugą nagrodę. Występ na Festiwalu w Sopocie był przełomowym momentem w jej karierze, bowiem do tej pory kojarzono ją z lekkimi, popularnymi przebojami, zaś sopocki festiwal dał jej możliwość do uzewnętrznienia się jako artystce poruszającej również ciężkie i trudne tematy.

Koterbska nigdy nie wyprowadziła się z rodzinnego miasta. W 1994 r.  wygrała plebiscyt na bielszczanina XX wieku. „Zajęłam pierwsze miejsce i zostałam Bielszczanką Stulecia (…) Pokonałam nawet innego słynnego bielszczanina – Zbigniewa Pietrzykowskiego, co do tej pory udało się tylko jednemu człowiekowi na świecie, i to nie bez dużych trudności. Był nim Muhammad Ali” – skomentowała Koterbska w „Karuzeli”.

Maria Koterbska, dama polskiej piosenki, zmarła 18 stycznia 2021 r. w swym rodzinnym mieście. Miała 96 lat.

Zdj. główne: Wes Hicks/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Automatyzacja i wirtualizacja: budowanie chmury prywatnej dla przyszłych przedsiębiorstw
Automatyzacja i wirtualizacja: budowanie chmury prywatnej dla przyszłych przedsiębiorstw
Odkryj, jak wirtualizacja i automatyzacja pomagają w tworzeniu prywatnych chmur, wpływając na przyszłość przedsiębiorstw. Zrozumieć, jak te technologie przekształcają biznes.
Jak technologia światłowodowa wpływa na jakość połączenia internetowego?
Jak technologia światłowodowa wpływa na jakość połączenia internetowego?
Poznaj fenomen technologii światłowodowej, która wpływa na szybkość i stabilność łącza internetowego. Dowiedz się, jak korzystać z jej atutów!
Jak dobrze dopasować fason sukienki do sylwetki w rozmiarach plus size?
Jak dobrze dopasować fason sukienki do sylwetki w rozmiarach plus size?
Dowiedz się, jak idealnie dopasować sukienkę do swojej figury plus size. Poznaj tajniki wyboru fasonu, który podkreśli twoje atuty oraz ukryje mankamenty. Twoja sylwetka będzie wyglądać doskonale!
Ostatnie wpisy